Tytuł strony
Strona główna | Mapa serwisu | English version


    Treści zamieszczone na tej stronie służą wyłącznie do treści edukacyjnej... Administracja nie bierze żadnej odpowiedzialności za szkody spowodowane praktykowaniem materiałów tej witryny! Wszystko robicie na swoją odpowiedzialność!!

Bazy danych
Artykuły > Webmasterstwo > Bazy danych
1.1 Definicje pojęć
BAZA DANYCH- zbiór wzajemnie powiązanych danych wraz z oprogramowaniem umożliwiającym ich definiowanie, wykorzystywanie i modyfikowanie.
DANE- informacje używane do opisu jakiegoś obiektu (np. książki w bibliotece).
REKORD- zbiór danych tworzących pewną logiczną całość.
STRUMIEŃ DANYCH- ciągły, dynamiczny, zmienny w czasie napływ nowych danych

1.2 Cele rozwoju
We współczesnym świecie zachodzi konieczność gromadzenia i przetwarzania dużych ilości danych. Ważne jest to, aby dane te dało się wprowadzać oraz przetwarzać możliwie jak najłatwiej. Liczy się też szybkość ich analizy oraz bezpieczeństwo przechowywania. Celami rozwoju jest ciągłe udoskonalanie tych czynników. Oprócz tego w nowo projektowanych bazach danych coraz bardziej kładziony jest nacisk na przetwarzanie danych różnego typu: dźwięk, grafika, animacje, filmy oraz zapisanych za pomocą zwykłego tekstu czy też liczb. Istniejące programy są ciągle udoskonalane o nowoczesne systemy powiązań pomiędzy danymi ułatwiające wyszukiwanie pożądanych informacji bądź obiektów.

1.3 Zastosowanie
Obecnie bazy danych stosowane są prawie w każdej dziedzinie życia. Wszystkie instytucje gromadzą informacje na temat przeprowadzanych transakcji, pracowników, towaru itd. Istnieje wiele programów, które w łatwy sposób umożliwiają sprawne gromadzenie tych danych (np.: Ms Access z pakietu Ms Office dla Windows, AccWhizz dla Linux). Bazy danych wykorzystywane są również podczas tworzenia stron internetowych (np.: do gromadzenia danych o użytkownikach forum, ich hasłach, loginach itd.). Bazy danych wykorzystują przeważnie języki programowanie takie jak na przykład Clipper, Clarion czy też SQL. Umożliwiają one tworzenie zaawansowanych funkcji do obsługi danych.

Budowa
==============================================================================
2.1 Podział na części składowe
Bazy danych składają się z danych oraz oprogramowania, które nimi zarządza. Co to są dane wstępnie napisałem już wcześniej? Jeśli chodzi o oprogramowanie to, aby skutecznie operować dużą ilością danych trzeba było stworzyć specjalne programy zwane systemami zarządzania. Ponieważ zadania tych programów są bardzo trudne systemy zarządzania łączą w sobie cechy systemów operacyjnych oraz kompilatorów. Są one jednym z najbardziej skomplikowanych rodzajów oprogramowania komputerowego.
W bazach danych dane grupowane są zazwyczaj tematycznie w rekordach. Rekordy o podobnej strukturze grupowane są w plikach.
2.2 Podział według struktury
Zależnie od zastosowania bazy danych mają różne struktury:
Kartotekowe bazy danych zwane też czasami prostymi.
Są to bazy danych złożone tylko z jednej tablicy. Zawierają one jeden bądź więcej rekordów mających dowolną liczbę pól. Tablica nie jest w żaden sposób powiązana z innymi tablicami. Jednak pomimo braku powiązań są one w pełni funkcjonalne. Można je sortować, przeszukiwać itd. Do stworzenia takiej bazy nie potrzeba żadnych specjalistycznych programów. Przykładem takiej bazy może być np.: zwykły spis danych osobowych.
Relacyjne bazy danych (złożone).
W bazach tych tabele mogą ze sobą współpracować. Dane przedstawione są w postaci relacyjnej, czyli jako tablice rekordów o identycznej strukturze oraz jako relacje zachodzące między nimi. Dzięki temu zarządzanie bazą danych jest łatwe a zmiany wprowadza się szybko. Bazy te oparte są na pewnych zasadach.
Mianowicie wszystkie wartości danych oparte są na prostych typach danych i są przedstawione w formie dwuwymiarowych tabel. Gdy baza jest wypełniona możliwe jest dowolne porównywanie wartości nawet z różnych tabel. Można też scalać wierszy o zgodnych wartościach. Możliwości te sprawiają, że złożone operacje w granicach całej bazy danych stosunkowo proste. Przechowywane wiersze nie są ułożone w kolejności wprowadzania, lecz zupełnie dowolnie. A wszystkie operacje wykonywane są w oparciu o logikę. Wynika z tego konieczność istnienia kolumny lub kolumn niepowtarzalnych w granicach całej tabeli pozwalającej odnaleźć konkretny wiersz. Takie kolumny określane są mianem "klucza podstawowego".
Obiektowe bazy danych
Obiektowe bazy danych zaczęły powstawać wraz ze wzrostem zainteresowania koncepcją programowania orientowanego obiektowo (wykorzystywanej w takich językach jak np. c++ czy java). Nie są one określone żadnym oficjalnym standardem. Podstawowym celem stosowania baz obiektowych jest tworzenie zbioru obiektów i powiązań między nimi zachodzących. Bazy te mają przewagę w stosunku do tradycyjnych baz danych, ponieważ mogą przechowywać dane o dowolnej strukturze uporządkowanej bądź nie, złożonej lub prostej. Taka zupełna dowolność jest jednak utrudnieniem, jeśli chodzi o wyszukiwanie konkretnych danych. Co prawda bazy obiektowe są już przystosowane do używania SQL, lecz wiele funkcji zaawansowanego przeszukiwania dostępnych w bazach relacyjnych nie jest jeszcze możliwe w tej technologii.
Strumieniowe bazy danych
Ten model baz przechowuje dane w postaci zbioru strumieni danych. Taka baza zarządzana jest przez strumieniowy system zarządzania danymi. Podobnie jak w innych typach bazy strumieniowe wykorzystują języki oparte na zapytaniach SQL (istnieją wyjątki, w których SQL nie jest używany np.: w rozwiązaniach graficznych). Bazy te wykorzystywane są, gdy informacje napływają ciągle z różnych źródeł i dodatkowo istnieje ciągła potrzeba analizy tych danych. Potrzeba taka zachodzi np. podczas analizy ruchu sieciowego bądź podczas analizy logów serwera.

2.3 Opis podstawowych funkcji
Każdy model baz danych umożliwia różne funkcje jednak podstawowe zadania każdej z baz to:
o tworzenie i późniejsze modyfikacje rekordów
o sortowanie
o wyszukiwanie i selekcja danych (najbardziej rozwinięta w relacyjnej bazie danych)
o tworzenie zapytań (mało rozwinięte w obiektowej bazie danych)
o tworzenie raportów (szczególnie ważne dla strumieniowej bazy danych)
o drukowanie (obecnie odchodzi się od przechowywania danych na papierze, więc ta funkcja powoli staje się zbędna)

Wnioski
==============================================================================
Współczesny świat to świat informacji. Wszędzie gromadzone są dane. Bazy danych, oraz to jak działają ma, więc ogromne znaczenie. Wszystkie je łączy możliwość przechowywanie, modyfikacji oraz korzystania z danych. Jednak dla różnych typów danych oraz różnych zadań powstało wiele ich rodzajów. Każdy z nich znalazł ogromną liczbę zastosowanie. Uważam, że każdy z nich jest tak samo ważny. Nie można stwierdzić, więc który z modeli baz jest najlepszy gdyż każdy jest po prostu przystosowywany do pełnionych funkcji.
Najpopularniejszym typem baz są chyba jednak wciąż bazy relacyjne gdyż używane są one prawie zawsze, gdy chcemy wyszukać jakąś informacje. Proste bazy danych (kartotekowe) powoli będą zanikać gdyż obecnie nawet spisy książek wzbogacane są o relacje zachodzące między nimi (takie jak np. wspólny autor bądź rok wydania). Bazy relacyjne mimo wielu zalet nie zastąpią jednak baz obiektowych używanych przez programistów np. przy pisaniu gier gdzie operacje przeprowadzane są najczęściej na obiektach. Rozwój Internetu sprawia, że ogromną konkurencja dla baz relacyjnych stają się również bazy strumieniowe i to one będą według mnie miały w przyszłości największe znaczenie. Nie oznacza to jednak, że inne typy baz przestaną być używane.
To jest stopka